Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kristus prý šel s křížem jinudy

19. 4. 2009

 

Ježíš nenesl kříž na Golgotu po jeruzalémské Via Dolorosa (Křížová cesta), takže tisíce poutníků volí chybnou trasu v přesvědčení, že kráčejí v Kristových stopách. Tvrdí to izraelský archeolog Shimon Gibson ve své knize Poslední dny Ježíše Krista.
 
 
Dnes 6:20 - Jeruzalém
Obecně se má za to, že výstup na Golgotu začal v pevnosti Antonia u Lví brány, Gibson však po analýze Janova evangelia, v němž je Kristova cesta popisována, dospěl k závěru, že Ježíš šel trasou vně západních městských hradeb.
"V Janově evangeliu je popsána cesta po "lithostratu", což řecky znamená dlažbu, po místě zvaném Gabata, to jest přes vcholek. A přesně to máme tady," vysvětlil americké stanici CNN archeolog svou verzi.
Panující omyl vysvětluje dobytím města křižáky v roce 1099, kteří proměnili Jeruzalém v město duchů. "Zabíjeli muslimy, Židy i křesťany, a výsledkem bylo přesunutí tradice z jedné části města na druhou," uzavřel.
Věřící se podle CNN shodují, že i kdyby se Gibsonova teorie potvrdila, Via Dolorosa pro ně zůstane jen jedna - ta současná.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář